1982 йилнинг 7 январида Тошкентда туғилган. Теннис бўйича қизлар ўртасида "Уимблдон" турнири ва АҚЧ очиқ чемпионати ғолиби, Осиё чемпиони. Бутунжаҳон ўсмирлар ўйинларининг бронза медали совриндори. "Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи". "Чухрат" медали сохиби.
Таржимаи ҳол
Ирода саккиз ёшидан буен "Пахтакор" теннис кортида устози Владимир Капландан сабок,   олади.   Чунингдек,   чет эллардаги машхур теннис академияларида ўз маҳоратини оширган.
1998 йили у жуфтлик мусобақаларида ёрқин ғалабалар қозонди:   аввал Лондонда "Улкантож" туркумига кирувчи "Уимблдон" турнирининг қизлар мусобақасида ғолиб чикди,   кейин Москвада Бутунжаҳон ўсмирлар ўйинларида бронза медали билан такдирланди.
1999 йил ҳам Ироданинг ҳаётида унутилмас из қолдирди.   Даставвал у Японияда қизлар ўртасида Осиё чемпиони бўлди,   катталар ўртасида эса иккита халқаро турнирда ғолиб чикди.   "Уимблдон" турнирининг жуфтлик мусобақасида финалгача этиб борди,   қизларнинг яккалик мусобақасида эса бош совринни қўлга киритди.   Чу муносабат билан Президентимиз Ислом Каримов уни кутлаб,   янги зафарлар сари рухлантирди.   Ирода Тўлаганова навбатдаги "Улкан тож" туркумига кирувчи АҚЧ очиқ чемпионатида яна муваффақиятга эришди.   Чунингдек,   мамлакатимиз терма жамоасининг федерация кубогидаги ютукларига ўзининг муносиб ҳиссасини қўшди.   Иқтидорли теннисчимиз WТА туркумига кирувчи Тошкент очиқ биринчилигида ҳам шарафли галабани қўлга киритди.   Чу билан бирга қатор халқаро мусобақаларда муваффақиятли иштирок этди.   Австрия ва Бельгияда ўтган WТА туркумига кирувчи мусобақаларда ғалаба қозонди.   Натижада,   2001 йил 23 июль куни эълон қилинган жаҳон аёл теннисчилар таснифида 24-ўриндан жой олди.

Ирода Туляганова (1982 - ) - победительница Уимблдонского турнира среди девушек и Открытого чемпионата США по теннису, чемпионка Азии, бронзовая медалистка Всемирных игр среди девушек. Награждена медалью "Шухрат". Ей присвоено почетное звание "Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан".
Биография
Родилась 7 января 1982 года в Ташкенте. Ирода с восьми лет тренируется на теннисном корте стадиона "Пахтакор" у тренера Владимира Каплана. Свое мастерство повышала в известных теннисных академиях за рубежом. В 1998 году она добилась побед в парных соревнованиях: сначала победила на Уимблдонском турнире в Лондоне среди девушек, а затем завоевала бронзовую медаль на Всемирных играх среди девушек в Москве.
1999 год оставил неизгладимый след в жизни Ироды. Сначала она стала чемпионкой Азии среди девушек, а среди взрослых - победительницей двух международных турниров. На Уимблдонском турнире в парных соревнованиях дошла до финала, а в личном первенстве среди девушек завоевала главный приз. Президент Ислам Каримов поздравил ее в связи с этим событием, пожелал ей новых побед. На очередном открытом чемпионате в США Ирода Тулаганова снова добилась успеха.
Упорная теннисистка победила на первом международном турнире «Тошкент опен», входящем в серию турниров женской теннисной ассоциации WTA. Успешно выступала в ряде других международных турниров.
На соревнованиях серии WTA, проходивших в Австрии и Бельгии, она заняла первое место, что позволило ей подняться на 24-е место в мировой женской теннисной квалификации, объявленной 23 июля 2001 года.